Krásy Čech.cz

Hlavní stránka

Ubytování

Rozcestník

Fotogalerie

O webu

 

Utajená skalní brána Sokolí pusinky

Nejkrásnější skalní města v ČR

Mohutné pískovcové skály tyčící se vysoko nad údolím, skalní labyrinty a soutěsky... Tak za takovými místy nemusíte jezdit vůbec daleko, protože zrovna v Čechách se nachází i na Evropské poměry neobvykle velké množství skalních měst, která jsou navíc často obklopena doslova fascinující přírodou. Ty nejhezčí z nich vám představíme právě v tomto článku.

 

Adršpašsko-teplické skály 

Jeden z nejrozsáhlejších a zároveň i přírodně nejhodnotnějších komplexů skalních měst v ČR se nachází ve východních Čechách, kousek od hranic s Polskem. V Adršpašských skalách najdeme více než 80 metrů vysoké skalní stěny, hluboké soutěsky, vodopád, jezírko s převozníkem i krásné pískovcové jezírko uprostřed skal. Skrz nejatraktivnější části skalního města vede zpoplatněný cca 3,5 km dlouhý prohlídkový okruh, v rámci něhož můžete obdivovat nejrůznější skalní útvary, která nesou jména jako např. Milenci, Starosta a Starostová, Homole cukru, či Krakonošův zub.

Zatímco Adršpašské skály jsou velmi hojně navštěvované, do sousedních Teplických skal, které od Adršpachu odděluje Vlčí rokle, už zavítá o poznání méně návštěvníků. Prohlídkový okruh je o něco náročnější, ale zato zážitek o poznání autentičtější. Místo je navíc mnohem tajemnější a tak se zde natáčela i celá řada pohádek. Klenotem jsou Chrámové stěny, které jsou vyhledávané místními horolezci.

Adršpašsko-teplické skály jsou doslova skalním rájem. Jen málokde na světě můžete obdivovat tolik skalních útvarů jako právě tady a přitom se procházet tak zachovalou přírodou.

Málokdo ví, že v Adršpašských skalách se dokonce můžete i vzít. A nebo toužíte-li jen po úžasných svatebních fotografiích, kdy vás svatební fotograf vyfotí na pozadí majestátných skal či v prostředí kouzelné Adršpašské pískovny, pak stačí jen v infocentru u vchodu do skal uhradit poplatek 3000 Kč.

DSC_5811.jpg DSC_5658.jpg DSC_0232.jpg
Starosta a Starostová Teplické skály Adršpašský vodopád
DSC_1084.JPG DSC_0409.JPG DSC_9151.JPG
Pískovna v Adršpachu Vlčí rokle Adršpašské skály
DSC_8558.JPG DSC_5862.jpg DSC_5685.jpg
Adršpašské skály Pískovna v Adršpachu Teplické skály

 

 

Broumovské stěny     divočina zadarmo 

Hledáte-li opravdovou divočinu a člověkem nedotčenou přírodu, na své si přijdete v Broumovských stěnách. Kousek od Adršpachu, stranou veškeré civilizace, se nachází pozoruhodné skalní město. Nejkrásněji je tu na podzim. Můžete tu obdivovat skalní hřiby, výhledy ze Supího hnízda či zajít do skalního divadla. Východiskem značených cest je chata Hvězda s nádherným interiérem. Odsud se také dostanete do Kovářovi rokle, což je přibližně kilometr dlouhý a 60 metrů hluboký kaňon obklopený skalami.

Vyrazíte-li sem na více dní, můžete přespat v hotelu v nedalekém Broumově. Nezapomeňte si doma nabíječky pro Apple, ať máte druhý den čím fotit.

DSC_8906.JPG DSC_1524.JPG
Skalní hřiby Výhled z Broumovských stěn Divoké skály

 

 

Pravčická brána a Jetřichovické stěny   ráj fotografů 

Pravčická brána a Jetřichovické stěny sice nejsou skalním městem v pravém slova smyslu, ale protože se jedná o tak jedinečné skalní útvary, rozhodně v tomto přehledu nemohou chybět. Pravčická brána je skutečným klenotem Českého Švýcarska, neboť se jedná o největší přirozenou skalní bránu v celé Evropě. Areál je přístupný za poplatek a nabízí řadu krásných výhledů nejen na samotný skalní most, ale i na okolní Křídelní stěny.

O pár kilometrů dál se v Jetřichovicích ukrývá další skvost. A to soustava skal uprostřed téměř panenské přírody, kterou si oblíbili krajinářští fotografové z celého světa. Podzimní východy slunce, kdy je často zvlněná krajina pod skalou zahalena v mlze, jsou skutečně jedinečným zážitkem. Nejkrásnější výhled je z Mariiny vyhlídky, kde stojí dřevený altánek.

Do Českého Švýcarska rozhodně stojí za to vyrazit na více dní a využít tak ubytování v malebných vesničkách uprostřed přírody.

DSC_1864.jpg DSC_1906.JPG
Pravčická brána Sokolí hnízdo u Pravč.brány Ranní mlhy z Mariiny vyhlídky
DSC_1894.JPG DSC_2511.JPG DSC_0240.jpg
Křídelní stěny u Pravč.brány Podzim v Jetřichovických stěnách Altánek na Mariině vyhlídce

 

 

Tiské stěny   tajný tip 

Tiské stěny se nachází v oblasti Labských pískovců a stojí neprávem ve stínu známějších skalních měst. Přitom nabízí úchvatné výhledy do divoké přírody a zajímavostí je, že až do 19. století byly divokým skalním labyrintem, kam se málokdo odvážil bez průvodce vstoupit. Dnes zde už ale nezabloudíte, neboť jak malými, tak i velkými Tiskými stěnami vede zpoplatněný prohlídkový okruh.

IMG_5732.JPG DSC_8086.JPG DSC_0419.JPG
Tiské stěny Tiské stěny Malé Tiské stěny

 

 

Prachovské skály

Prachovské skály patří mezi jedny z nejznámějších skalních měst a tak je nemá cenu dlouze představovat. Najdete zde několik krásných vyhlídek na impozantní pískovcové věže protkané řadou značených cest. Pokud se nechcete tlačit v davu, vyrazte sem mimo sezónu a méně známou cestou jako třeba od Šikmé věže, kde se ani nevybírá vstupné.

DSC_9328.JPG DSC_9360.jpg DSC_9474.jpg
Prachovské skály Prachovské skály Prachovské skály

 

 

Skalní města Českého ráje      méně známé é

Jedním z největších a zároveň asi i nejkrásnějších skalních měst Českého ráje je Hruboskalsko, které si vás získá především úžasnými vyhlídkami, ze kterých můžete obdivovat pískovcové věže téměř z ptačí perspektivy. Nachází se zde kolem 400 pískovcových věží, které dosahují výšky až 60 metrů a často na nich uvidíte horolezce. Na okraji Hruboskalska stojí renesanční skalní zámek Hrubá Skála a také zde najdete zříceninu hradu Valdštejn.

Ve stínu Hruboskalska a Prachovských skal stojí méně známé, ale přesto nádherné, Klokočské a Betlémské skály, kde si v sezóně užijete klid. A mým tajným tipem je nádherná vyhlídka s borovicí v Besedických skalách (článek zde). Tam často budete úplně sami.

Velkým zážitkem je také výstup na Drábské světničky. Na pískovcových stěnách tyčících se až 140 metrů vysoko nad údolím před lety stával skalní hrad, který obývali husité. Nyní je odsud nádherný výhled a ve skalách se zachovalo několik místností. Samotné skalní bloky jsou pospojovány dřevěnými můstky a žebříky, a tak si na své přijdou i malí návštěvníci.

Skutečným klenotem na opačném konci Příhrazských skal, do kterých se řadí i Drábské světničky, je utajená skalní brána Sokolí pusinky, kterou můžete obdivovat především na fotografiích (foto také na začátku tohoto článku). Jen pár zasvěcených totiž zná její přesnou polohu a tak je to také pro přírodu nejlepší.

Do Českého ráje vyrazte alespoň na víkend, abyste si mohli přírodu skalních měst pořádně užít. Nabídku ubytování najdete zde.

IMG_6069.JPG IMG_6081.JPG
Západ slunce z Drábských světniček Okolí Drábských světniček Hrubá Skála
DSC_7528.JPG DSC_9528.jpg DSC_9517.jpg
Zimní Hruboskalsko Besedické skály Klokočské a Betlémské skály

 

   
Fotoobrazy

900 fotek české krajiny
 

Luxusní Fotoobrazy

na www.krasyprirody.cz

   

 

 

Nejoblíbenější lokality

Další zajímavé weby

Prodej fotografií

» České Švýcarsko
» Český ráj
» Krkonoše
» Praha
» Jizerské hory

» Fotografové krajináři

» Magická Praha

» Kam v Praze
» Kalábrie
»
fotografie ze Sardinie

Další fotografie najdete na webu Krásy přírody.cz, kde si z nich můžete nechat vyrobit pěkný  fotoobraz např. pro výzdobu Vašeho interiéru.